Powrót
Przedstawienie teatralne "Lech, Czech i Rus" SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W MRZEŻYNIE / 2019-11-28

Dnia 28.11.2019 r. gościliśmy aktorów Studia Małych Form Teatralnych Krak-Art z Krakowa z przedstawieniem pt. "Lech, Czech i Rus".

Scenariusz przedstawienia oparty był na znanej legendzie opowiadającej o powstaniu państwa polskiego. Poznaliśmy historię o tym, jak trzej bracia Lech, Cech i Rus po wspólnym polowaniu rozdzielili się i każdy z nich udał się w inną stronę w poszukiwaniu najlepszego miejsca na założenie swojego państwa. 

Pierwszy z braci - Czech - wyruszył na południe, drugi z braci - Rus - wybrał ziemie położone na wschodzie. Trzeci z braci - Lech - pozostał na wskazanej przez ducha puszczy (Żubra) ziemi i tam założył państwo polskie oraz wybudował wspaniały gród - Gniezno, które uczynił pierwszą stolicą Polski. 

To była wspaniała lekcja patriotyzmu. Poznaliśmy symbole narodowe: godło i jego historię, flagę i hymn narodowy. Aktorzy zachwycili nas wspaniałymi kostiumami, scenografią i profesjonalną grą i jak zawsze dali nam okazję pomagać im i być współuczestnikami przedstawienia. Danuta Miętka